Медицина
Біологія
Медицина
Біологія

Виявлено захисну функцію проти бактерій у ліпідних краплин в клітинах

Annick Sawala, Alex Gould / Francis Crick Institute

Annick Sawala, Alex Gould / Francis Crick Institute

Науковці з Іспанії та Австралії відкрили нову функцію жирових краплин у клітинах. Їхні досліди показали, що на поверхні цих органел містяться білки, які беруть участь в імунній відповіді проти бактерій. Про це вчені написали у статті журналу Science.

Що за ліпідні краплі?

Ліпідні вкраплення можна знайти у клітинах усіх складних організмів. Вони запасають жири та інші ліпіди, що є поживними речовинами. Є навіть спеціалізовані клітини, адипоцити, чиєю функцією є запасання жиру у вигляді краплин. Довгі роки вважалося, що ці включення є лише інертним жировим запасом, яким, до речі, часто живляться патогенні бактерії, що потрапляють до клітин. Але тепер австралійські та іспанські дослідники показали, що насправді на цих краплинах у клітинах ссавців містяться білки, які виконують важливу захисну функцію.

Яку нову роль жирових краплин виявили?

Вчені провели низку експериментів на мишах та культурах людських клітин, досліджуючи їхню роботу. У процесі вони з'ясували, що жирові вкраплення насправді містять білки, залучені в імунній відповіді організму проти хвороботворних бактерій, які вирішили поживитися запасеними ліпідами. Коли такий збудник потрапляє до клітини, у ній вивільняються особливі хімічні сигнали. Вони, зі свого боку, активують імунні білки на жирових краплинах та вбивають бактерії, що містяться в них, а заодно й інших, що наблизяться до вкраплення.

Наскільки ефективним є такий захист?

Дослідники кажуть, наразі їм відомо лише про захисну функцію жирових вкраплень проти бактерій, а чи працюють вони так само і стосовно вірусів - невідомо. Але навіть деякі бактерії можуть обійти цю атаку білками. Наприклад, у дослідах сальмонелла не піддалася згубному впливу цього механізму. Тож надалі вчені ще досліджуватимуть, які бактерії можуть уникати атаки білків жирових крапель та як вони це роблять. А ще, вчені сподіваються, що в майбутньому зможуть використати цю властивість клітин, щоб боротися зі стійкими до лікування збудниками інфекцій.