Астрономія
Астрономія

Велика кількість опадів наповнила річки та озера на давньому Марсі

Дослідники вперше визначили кількість опадів на давньому Марсі, які випадали 3,5-4 мільярди років тому. Виявилося, що таяння снігу та дощі були значними, проте як довго вони могли тривати, вчені поки що не знають. Марсоход “Персеверанс”, який зараз прямує до планети, приземлиться у басейні давнього озера. Це дозволить дізнатися про клімат Марса в минулому ще більше, переконані автори статті у журналі Geology.

Яким був Марс у минулому?

Стародавній клімат Марса лишається загадкою для вчених. Сліди русел річок та басейнів озер говорять про планету із значною кількістю опадів. Але комп'ютерні кліматичні моделі не можуть відтворити давній клімат з великою кількістю рідкої води, присутньою досить довго, щоб лишити такі сліди. І хоча дослідники знайшли велику кількість замороженої води на сучасному Марсі, жодних слідів рідкої води на ньому поки що не виявлено.

Що вдалося з’ясувати?

Вчені розглянули 96 озер з відкритими і закритими басейнами та їх вододіли, що утворилися близько 3,5-4 мільярдів років тому. Використовуючи супутникові знімки та топографію, дослідники виміряли площі ділянок, об’єми і враховували потенційне випаровування, щоб визначити, скільки води потрібно для заповнення цих озер. Таким чином, команда змогла визначити мінімальну та максимальну кількість опадів, що відбувалися на Марсі.

Щоб заповнити такі озера, за один епізод мало випадати від 4 до 159 метрів опадів. У деяких випадках це навіть призводило до переповнення та руйнування басейнів. Хоча розрив між цими показниками великий, вчені сподіваються, що це допоможе створити більш точні кліматичні моделі в майбутньому. У цьому, зокрема, має допомогти марсоход “Персеверанс”, який приземлиться в одному з басейнів озер.

Поки що вченим невідомо, як довго тривав один епізод опадів: дні, роки чи тисячоліття.