Медицина
Технології
Медицина
Технології

Створено портативний пристрій для відстеження мозкової активності

Topalovic et al. / NEURON

Topalovic et al. / NEURON

Каліфорнійські науковці створили портативний бездротовий пристрій, який може відстежувати та стимулювати мозкову активність людей навіть під час рухової активності. Це дасть змогу проводити ширший спектр неврологічних досліджень та лікувати пацієнтів без необхідності їхнього перебування у лабораторних умовах. Стаття оприлюднена у журналі Neuron.

Які недоліки сучасних методів?

Щоб просканувати роботу мозку здебільшого потрібно чимало устаткування та грошей. Наприклад, апарати для функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ), які можуть відстежувати активність різних ділянок мозку, займають площу цілого приміщення та інколи коштують понад мільйон доларів. До того ж пацієнти змушені нерухомо проводити близько години всередині апаратів, щоб отримати якісні скани. А щоб простимулювати певні ділянки мозку, наприклад, за допомогою транскраніальної магнітної стимуляції (ТМС), якою часто лікують депресію, пацієнт повинен сидіти нерухомо орієнтовно пів години.

Аби зробити ці процедури більш зручними, вчені з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі створили мобільну платформу для глибокої мозкової реєстрації та стимуляції.

Як працює винахід?

Головний блок пристрою представлений 4-кілограмовим рюкзаком, від якого відходить насадка, що розміщується на голові пацієнта. Так він може взаємодіяти із нейроімплантатом всередині мозку. Водночас сам рюкзак наповнений датчиками, які можуть збирати дані з імплантату. У залежності від цілей експерименту, учасники додатково можуть носити обладнання для вимірювання мозкової або рухової активності, наприклад, електроенцефалограф, окуляри віртуальної реальності для відстеження руху очей або пристрої для вимірювання серцевого ритму чи дихання. Інформацію, отриману з їхньою допомогою, можна синхронізувати з сигналами імплантату, кажуть розробники.

Як його можна буде використовувати?

Дослідження показали, що портативний пристрій дає змогу відстежувати активність та стимулювати різні ділянки мозку без необхідності нерухомості пацієнтів. Він може збирати ту ж інформацію, що й фМРТ, та стимулювати мозок подібно до ТМС. При цьому піддослідні могли знаходитися в русі та взаємодіяти з іншими.

Обмеженням є лише обов’язкова наявність у пацієнтів нейроімплантату. У світі їх носять приблизно 150 тисяч людей, завдяки яким лікарі можуть слідкувати за різними станами пацієнтів, наприклад, хворобою Паркінсона, епілепсією чи обсесивно-компульсивним розладом, та лікувати їх. Автори дослідження сподіваються, що їхній винахід допоможе краще вивчати ці та інші неврологічні стани без прив’язування до лабораторних умов чи лікарняного ліжка.