Технології
Технології

Штучний інтелект натренували генерувати зображення на основі думок

Фінські вчені створили нейрокомп’ютерний інтерфейс, який може створювати зображення на основі того, про що думає носій пристрою, використовуючи дані електроенцефалографії. Комп’ютер навчили інтерпретувати думки про різних людей та використовувати цю інформацію задля зображення відповідного обличчя. Результати дослідів опубліковані у журналі Scientific Reports.

Для чого нейроінтерфейси?

Частина нейрокомп’ютерних інтерфейсів створюється для того, щоб дати змогу людям із різними порушеннями взаємодіяти з іншими, наприклад, допомагаючи розмовляти або рухаючи курсором силою думки. Штучний інтелект, який вміє точно розтлумачувати та транслювати думки, міг би повністю відновити втрачену здатність деяких людей комунікувати. І вчені з Гельсінського університету зробили крок назустріч до розроблення таких технологій: створений ними алгоритм вміє розпізнавати та зображувати людські думки, пов’язані з обличчями.

Як це зробили?

До експериментів науковці залучили 31 добровольця. Їм демонстрували серію зображень людських облич та попутно реєстрували їхню електричну мозкову активність за допомогою електроенцефалографії (ЕЕГ). Учасників просили сфокусуватися на різних ознаках зображень, наприклад, на обличчях, що посміхаються, або пристарілих. Весь час дані їхньої ЕЕГ передавалися для навчання штучній нейромережі.

Що вийшло в результаті?

Врешті комп’ютер навчився розпізнавати різні типи мозкової активності, які виникали у відповідь на споглядання певних облич. Цю інформацію він потім використовував, щоб зображувати обличчя відповідне до того, про яке людина думає. Успішність генерування нових зображень із бажаними характеристиками склала 83 відсотки.

За словами розробників технологія не розпізнає власне людські думки, а радше реагує на асоціації, які в нас виникають. Наприклад, він не може визначити особу конкретної “пристарілої людини”, про яку думає учасник, але розуміє, які ознаки він пов’язує зі старістю. Технологія все ще знаходиться на ранньому етапі розроблення і може тлумачити лише такі загальні поняття, як вік, колір шкіри та посмішку. Але дослідники кажуть, що їхня робота важлива, оскільки демонструє можливість навчання комп’ютера інтерпретувати людські думки на основі ЕЕГ. Надалі автори намагатимуться створити інтерфейс, що зможе розпізнавати навіть найтонші елементи людських думок.