Медицина
Медицина

Потрійна імунотерапія вберегла мишей від рецидиву хвороби Крона

Американські вчені розробили новий потенційний метод імунотерапії хвороби Крона. Він ґрунтується на потрійному блокуванні надмірної реакції імунних клітин, яка призводить до загострення хвороби. Дослідження детально описане в журналі Science Immunology.

Чому виникає хвороба Крона?

Запальні хвороби кишечника, такі як хвороба Крона та виразковий коліт, характеризуються надмірною реакцією імунної системи пацієнта на травний тракт, що призводить до хронічного запалення в кишківнику. Причини виникнення таких станів наразі невідомі, однак однією з версій є помилкове націлювання імунної системи на зазвичай нешкідливих бактерій кишечника. Так, короткоживучі ефекторні Т-клітини можуть реагувати надмірно вороже на мікробний білок флагеллін, що міститься в джгутиках бактерій. Понад половина хворих на хворобу Крона має підвищену реактивність на білки флагелліни. Хоча ефекторні Т-клітини живуть недовго, Т-клітини пам’яті слугують сторожами, що пам’ятають про попередню боротьбу з флагеллінами. І якщо вони активуються, то почнуть активно розмножуватися та перетворюватися на ефекторних Т-клітин, запускаючи активну реакцію знову, що проявляється загостренням хвороби. Таке перетворення відбувається під контролем білка mTOR, розташованого на Т-клітині пам’яті, тому науковці з Університету Алабами припустили, що можна націлитися на цей білок, щоб завадити збільшенню кількості ефекторних Т-клітин та, відповідно, рецидиву.

Як вони це зробили?

У процесі роботи вони провели потрійний вплив на імунну систему. Спочатку науковці заблокували роботу білка mTOR. Коли ж вчені спробували активувати Т-клітини пам’яті, то без mTOR останні не змогли здійснити атаку на нешкідливий антиген і замість цього помирали самі. Наступним кроком науковці вирішили активувати відповідь регуляторних Т-клітин, що стежать за правильною роботи інших імунних клітин.

Наскільки це ефективно?

Вчені провели досліди на мишах із вже наявною хворобою Крона. Їхні результати вказують, що така потрійна робота успішно перешкоджає рецидивам запальної хвороби кишечника. Такі ж успішні результати науковці отримали, коли провели досліди на культурі людських імунних клітин від пацієнтів із хворобою Крона.

Щоб боротися з хворобою Крона недостатньо націлювати лікування лише на специфічні білки флагелліни. Надалі дослідники планують розширити ефективність й проти активації імунних клітин на інші протеїни.