Палеонтологія
Палеонтологія

Немовлята неандертальців розвивалися подібно до людських

Палеонтологи проаналізували зразки молочних зубів трьох неандертальців та однієї давньої людини і виявили, що неандертальці починали відлучати своїх немовлят від грудей у віці 5-6 місяців. Про це вони пишуть у журналі PNAS. Ця знахідка у поєднанні із розвитком зубів підкреслює подібність метаболізму немовлят неандертальців та людей. Також дослідження дозволило виключити пізнє відлучення від грудей як фактор, що сприяв загибелі неандертальців.

Коли необхідно відлучати немовлят від грудей?

Фізіологія матері, грудне вигодовування та перше введення прикорму впливають на розвиток людини. Через високі харчові потреби мозку в перші роки життя початок відлучення від грудей для людей настає рано. Адже тоді, коли харчові потреби немовляти перевищують ті, що можна задовольнити грудним молоком, необхідний прикорм. Для цього у раціон поступово вводять продукти, які містять більше білка, калорій та ключових мікроелементів. Початок відлучення від грудей у сучасних людських суспільствах зазвичай відбувається у віці приблизно 6 місяців.

Що було відомо про розвиток немовлят неандертальців?

Наші знання про зв'язок між темпами зростанням дитини, поведінкою матері та початком відлучення від грудей у неандертальців досі обмежені. Попередні дослідження встановили, що коронки зубів неандертальців, як правило, розвиваються швидше, ніж у сучасних людей. Це дозволило припустити, що зріст їхніх немовлят був прискореним. Однак інші роботи розміщують темпи зростання зубів у неандертальців у діапазоні сучасних людей. Тож у науковій літературі немає єдиної думки з цього приводу.

Яке дослідження провели вчені?

Молочні зуби, що належали трьом неандертальцям і одній давній людині віком від 45 до 70 тисяч років, були виявлені на північному сході Італії. Вони дозволили палеонтологам вивчити ключові аспекти раннього життя неандертальців та оцінити швидкість зростання їхньої зубної емалі. Поєднуючи таку інформацію з хімічними даними, зокрема про концентрацію стронцію, вчені змогли вказати, що неандертальці починали вводити тверду їжу в раціон своїх дітей приблизно у віці 5-6 місяців. Це свідчить про схожі потреби в енергії протягом раннього дитинства і схожі темпи зростання у Homo sapiens та неандертальців. Такі фактори можуть свідчити про те, що новонароджені неандертальці мали таку ж саму вагу, як сучасні новонароджені діти.