Медицина
Медицина

Експериментальні ліки покращили зір мишей із симптомами розсіяного склерозу

Американські науковці продемонстрували в дослідах на мишах можливість відновлення гостроти зору у хворих на розсіяний склероз. Вчені використали препарат, здатний частково відновити мієлінові оболонки нервів, і це покращило зір піддослідних мишей на 50 відсотків. Дослідження оприлюднене в журналі Brain Pathology.

Художнє зображення демієлінізації аксона нейрона. Monica Schroeder / Science Source

Художнє зображення демієлінізації аксона нейрона. Monica Schroeder / Science Source

Що таке розсіяний склероз?

Розсіяним склерозом називають важке хронічне захворювання нервової системи. Точні причини його виникнення невідомі, однак суть в хвороби в тому, що імунна система пацієнта в якийсь момент починає звертати надмірну увагу на власні структури. Вона руйнує оболонки нервових волокон, що називаються мієліновими, і це спричиняє запалення. Тривалий час ці процеси можуть протікати непомітно для хворих, але згодом порушення передачі імпульсів нервами через втрату мієліну стають явними. Одним із перших симптомів хвороби часто є порушення зору, оскільки зоровий нерв теж пошкоджується. Якщо прогресування хвороби продовжується, пацієнт може осліпнути. Допомогти уникнути втрати зору при розсіяному склерозі спробували вчені з Каліфорнійського університету в Ріверсайді.

Чим зайнялися вчені?

Науковці зосередилися на вивченні речовини з назвою хлороіндазол (IndCl). У попередній роботі ця група вчених з’ясувала, що сполука IndCl може мієлінізувати пошкоджені аксони нервових клітин. А цього разу дослідники прагнули випробувати речовину для відновлення функції зорового нерва.

Для дослідження вчені використали мишей, що є моделями розсіяного склерозу. Хвороба тварин прогресувала протягом 60 днів, однак з 15-21 дня, на піку захворювання, вчені давали половині піддослідних підшкірні ін’єкції IndCl щоденно.

Що стало з тваринами?

Дослідження тварин показало, що препарат справді допоміг відновити частину мієлінової оболонки їхнього зорового нерва. Наслідком цього стало приблизно 50-відсоткове покращення зору в хворих розсіяним склерозом тварин. Але автори припускають, що можна було б досягти кращих результатів, якщо почати давати IndCl мишам на більш ранній стадії хвороби. Так можна не тільки посприяти відновленню мієліну, а запобігти руйнуванню оболонки на ще не ушкоджених нервових волокнах.

Надалі автори прагнуть краще дослідити механізми роботи досліджуваного препарату та спробувати відшукати інші терапевтичні засоби із такою дією. Чому дослідження людських хвороб проводять на людях і наскільки це виправдано, читайте в нашому матеріалі “Про мишей і людей”.