Психологія
Психологія

Американські репери стали частіше писати тексти про психічні розлади

Американські науковці з’ясували, що кількість згадувань таких психічних розладів як тривожність, депресія та суїцид у текстах популярних реп-виконавців США більш ніж подвоїлася за два десятиліття. Ймовірно, це відображення стану, який стали відчувати дедалі більше американців, але дослідники не виключають можливий негативний вплив таких пісень на молодь. Про це вони пишуть у журналі JAMA Pediatrics.

rodrigoferrari / flickr

rodrigoferrari / flickr

Як пов’язане ментальне здоров’я та реп?

Протягом останніх років у Сполучених Штатах суттєво зросла кількість людей у віці 18-25 років, що страждають від психологічного стресу та вчиняють самогубство. Так само частіше стали діагностувати в молодих людей великий депресивний розлад та тривожність. Ризик виникнення психічних розладів особливо високий у темношкірого населення США, який складає значну аудиторію виконавців реп-музики. Тож науковці з Університету Північної Кароліни вирішили дослідити, чи знайшла проблема ментального здоров’я відображення у популярних піснях реп-виконавців. Зрештою, для діагностування багатьох психічних розладів часто можуть використовувати не звичайну бесіду з психіатром, а повсякденну розмову або есе на вільну тему. У цьому випадку об’єктом стали тексти реп-музики.

Як досліджували музику?

Дослідники проаналізували тексти 125 популярних реп-пісень, які вийшли протягом двадцяти років — від 1998 до 2018. Інформацію про популярність композицій взяли від журналу Billboard. Там пісні відбирали на основі кількості проданих копій пісень за окремі роки та частоті їхнього відтворення на радіо в Сполучених Штатах Америки. Серед видатних артистів, які потрапили до вибірки були 50 Cent, Drake, Eminem, Kanye West, Jay-Z та Lil’ Wayne.

Власне вивчення текстів проводили за допомогою Діагностичного та статистичного посібника по психічних розладах (DSM), що його використовують і при звичайних діагностуваннях психіатри.

Що показав аналіз?

Третина з усіх досліджених пісень мала стосунок до тривожності, 22 відсотки з них зачіпали тему депресії, а ще 6 відсотків стосувалися суїциду. Найчастіше всі ці оспівані відчуття були наслідком романтичних переживань або проблем з оточенням. Проте дослідники зазначили, що їм було складно інтерпретувати зміст текстів виконавців.

Науковці відзначили, що згадки психічного здоров’я значно почастішали після 2008 року. Тому вони припускають, що це може бути пов’язано з виходом альбому Каньє Веста, записаного після травматичних для артиста подій та наповненого тривожними роздумами.

Хоча середній вік артистів склав 28 років, а більшість з них була представлена темношкірими чоловіками, аудиторія виконавців є набагато більш варіабельною. Серед слухачів немає суттєвого переважання в кількості за статтю, расою або соціоекономічними групами. На думку авторів дослідження, це ще більше додає впливовості реп-співакам. Тож необхідно провести додаткові дослідження, які вказали би на можливий позитивний чи негативний вплив посилань реп-пісень на ментальне здоров’я молоді.