Різне
Різне

Ножі з фекалій, вібрація черв’яків та алігатори під гелієм За що нагородили лауреатів Ігнобелівської премії 2020 року?

NAUKA.UA

Ігнобелівська премія, яку часто називають в Україні Шнобелівською, є пародією на престижну Нобелівську премію. Її вручають приблизно в той час, коли оголошують нобелівських лауреатів. Хоча це жартівлива нагорода, назва якої походить від англійського слова ignoble, що означає ганебний, негідний, але отримують її за справжні відкриття, які “спочатку змушують вас засміятися, а потім - задуматися”. Її присуджують із 1991 року за досягнення у 10 категоріях.

NAUKA.UA

Цьогоріч Ігнобелівську премію вручали в режимі онлайн 17 вересня за досягнення у галузях акустики, психології, миру, фізики, економіки, менеджменту, ентомології, медицини, медичної освіти та матеріалознавства. То хто ж змусив нас сміятися та розмірковувати у 2020 році?

За вивчення акустики нагороду здобули вчені, очолювані Штефаном Ребером (Stephan Reber) з Віденського університету. Вони помістили самку алігатора в герметичну камеру та порівнювали її ричання під час того, як вона дихала звичайним повітрям або ж гелієм. Під час досліду науковці дійшли висновку, що оцінюючи вокалізацію тварини можна визначити розміри її тіла. Що цікавіше, завдяки відкриттю науковців можна буде приблизно реконструювати голос вимерлих архозаврів - предків сучасних крокодилових.

Міранду Джакомін (Miranda Giacomin) та Ніколаса Рула (Nicholas Rule) нагородили премією за досягнення в психології. Вони розробили метод ідентифікації нарцисів за виглядом брів. Це доволі практичне дослідження, оскільки часто чарівні та привітні на перший погляд люди з часом виявляються геть несоціальними та неприємними особами, тож можливість одразу таких розпізнавати збереже багатьом людям нерви. Принаймні так вважають дослідники.

Премію миру присудили владі Індії та Пакистану за особливу ворожнечу, яка полягала у тому, що дипломати таємно дзвонили одне одному серед ночі у двері та тікали, перш ніж їм встигли відкрити.

Нагороду з фізики отримали двоє вихідців з України - Іван Максимов та Андрій Потоцький, які наразі є науковцями Технологічного університету Свінберна в Австралії. Вчені досліджували, що відбувається із лежачими дощовими черв’яками під впливом високочастотних вертикальних вібрацій. А виявляється, що в тілі тварин утворюються хвилі, схожі на хвилі Фарадея, які притаманні краплям води в подібних умовах.

За дослідження в галузі економіки нагородженою стала міжнародна група науковців, яка намагалася дослідити зв’язок між економічною нерівністю в різних країнах та середньою кількістю романтичних поцілунків. Вони проаналізували економічне становище 13 країн на шести континентах та виявили, що більша нерівність пов’язана із частішими поцілунками.

Премію вручили й у сфері менеджменту. Нею нагороджено п’ятьох професійних убивць, які по черзі наймали одне одного, передаючи замовлення на вбивство та залишаючи собі частину гонорару. Врешті вони нікого не вбили та сіли до в’язниці разом із замовником.

Нагороду в галузі ентомології - науки про комах - присудили Річарду Веттеру (Richard Vetter) за збір доказів того, що багато ентомологів бояться павуків, які, між іншим, не є комахами. У своїй роботі він доводить, що зайві дві ноги мають велике значення.

Нагороду з медицини віддали вченим із Нідерландів та Бельгії, які відкрили нове психічне захворювання - мізофонію. Люди, які страждають від нього, відчувають сильний дискомфорт, огиду та злість, коли чують як інші люди чавкають та жують.

За досягнення у медичній освіті нагороджено лідерів Бразилії, Великобританії, Індії, Мексики, Білорусі, США, Туреччини, Росії та Туркменістану. Ці люди показали, що під час пандемії COVID-19 політики можуть мати вагоміший вплив на життя та смерть людей, аніж вчені та лікарі. До речі, це вже друга Ігнобелівська премія Олександра Лукашенка. 2013 року його було нагороджено премією миру за заборону публічних аплодисментів та штраф, який міліція виписала за порушення заборони однорукому аплодувальнику.

І нарешті, нагородою за дослідження в матеріалознавстві вшановано американських та британських вчених, які з’ясували, що ножі із заморожених людських фекалій не надто добре виконують свої функції. Так вони перевіряли правдивість популярної інуїтської історії, в якій чоловік зробив ніж із власних змерзлих випорожнень, щоб убити та розібрати собаку.